Zabronione jest:
Ze środków komunikacji miejskiej nie mają prawa korzystać:
Zakazane jest przewożenie środkami komunikacji miejskiej:
ZASADY PRZEWOZU WÓZKÓW, ZWIERZĄT, BAGAŻU PODRĘCZNEGO, NART I ROWERÓW:
W pojazdach znajdują się wydzielone i oznaczone znakiem graficznym (symbolizującym dane uprawnienie) miejsca dla:
Pasażerowie wymienieni w ust. 1 mają pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc wskazanych dla nich oznaczeniem w pojeździe. Pozostali pasażerowie zobowiązani są do zwolnienia oznaczonych miejsc na każde żądanie osoby uprawnionej.
W przypadku osoby korzystającej z wózka inwalidzkiego, osób korzystających z przewozu z wózkiem dziecięcym, pasażer zobowiązany jest ustawić je w pojeździe w wyznaczonym miejscu oraz zabezpieczyć je przed przemieszczaniem się wewnątrz pojazdu.
W przypadku, gdy w pojeździe znajdują się pasy lub inne urządzenia zabezpieczające przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością, osoby te zobowiązane są skorzystać z tych urządzeń.
Osoba przewożąca rower zobowiązana jest:
Przed osobą z rowerem pierwszeństwo w przewozie mają osoby z niepełnosprawnością na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi. Pasażer z rowerem, który znajduje się w pojeździe, ma obowiązek ustąpienia miejsca w razie wyrażenia zamiaru skorzystania z przewozu przez osobę na wózku inwalidzkim albo z wózkiem dziecięcym i opuszczenia pojazdu wraz z rowerem. Ewentualny równoczesny przewóz przez pasażera roweru i przejazd osoby na wózku inwalidzkim albo z wózkiem dziecięcym, a także większej liczby rowerów, jeżeli z pojazdu nie korzysta osoba na wózku inwalidzkim albo z wózkiem dziecięcym, możliwy jest pod warunkiem uzyskania zgody kierującego pojazdem.
Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż (w tym również rower, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch) i zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia bagażu, zwierząt w pojeździe tak, aby nie utrudniały one przejścia (w tym możliwości swobodnego skorzystania z kasowników), nie narażały na szkodę osób i mienia innych pasażerów oraz nie powodowały naruszenia realizacji rozkładu jazdy oraz nie zasłaniały widoczności kierującemu pojazdem i nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu.
Dozwolony jest przewóz psa pod warunkiem, że zwierzę jest trzymane na smyczy i ma założony kaganiec. Pasażer przewożący psa zobowiązany jest posiadać przy sobie ważny dokument poświadczający aktualność obowiązkowych szczepień psa.
W pojazdach można przewozić, oprócz psa, także małe zwierzęta domowe, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu). Przewożone zwierzęta powinny być umieszczone w pojemnikach przeznaczonych do przewozu zwierząt (w koszach, transporterach, klatkach itp.) zabezpieczających przed wyrządzeniem szkody osobom trzecim, w sposób umożliwiający bezpieczny przewóz tych zwierząt.
ZASADY KONTROLI BILETÓW:
Podstawa prawna: