Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni organizuje przewozy osób z niepełnosprawnościami od 1994 roku. Koordynacją i nadzorem nad realizacją przewozów zajmują się pracownicy Dyspozytorni Obsługi Komunikacyjnej Osób z Niepełnosprawnościami (DOKOzN), którzy przyjmują zamówienia na przewozy. Tel.+48 58 623 50 78, +48 507 499 911
Przewozy i przyjmowanie zgłoszeń na przewozy odbywa się przez 7 dni w tygodniu. Usługi przewozowe realizowane są 4 specjalistycznymi minibusami przez wykonawcę wyłonionego w przetargu nieograniczonym. Wykonawca jest właścicielem minibusów, a także zatrudnia zarówno kierowców, jak i opiekunów do zabezpieczenia przewozu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.
ZKM realizuje bezpłatne przejazdy dzieci do lat 7 z niepełnosprawnością – na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej, jak również dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością zamieszkałych w Gdyni, w okresie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, na podstawie Zarządzenia nr 6689/23/VIII/M Prezydenta Miasta Gdyni z 22 sierpnia 2023 r. Z przewozów tych korzystają m.in. dzieci i młodzież z niepełnosprawnością poruszające się na wózkach inwalidzkich. Ponadto realizowane są odpłatne przewozy osób z niepełnosprawnością w ramach usług „taxi”, zgodnie z cennikiem i na zasadach określonych w w/w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Gdyni.
BILETY NA PRZEJAZDY MINIBUSAMI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Opłata za jednorazowy przejazd 1 osoby w granicach administracyjnych Gdyni (niezależnie od odległości)
Opłata za karnet 20-przejazdowy ważny w granicach administracyjnych Gdyni
Opłata za przewóz każdej następnej osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością (pierwsza korzysta z przejazdu bezpłatnie)
dla każdej osoby z niepełnosprawnością w granicach administracyjnych Gdyni
Opłata za rezygnację z zamówionego kursu po podstawieniu pojazdu
Opłata za przekroczenie każdej granicy administracyjnej gminy (przy przyjęciu najkrótszej przestrzennie drogi)
Opłata za przewóz każdej następnej osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością (pierwsza korzysta z przejazdu bezpłatnie)
poza granicami administracyjnymi Gdyni - dodatkowo za przekroczenie każdej granicy administracyjnej gminy (przy przyjęciu najkrótszej przestrzennie drogi)
Opłata za postój na życzenie pasażera - za każdą godzinę
Zamówienia na przewozy osób z niepełnosprawnością przyjmuje Dyspozytornia Obsługi Komunikacyjnej Osób z Niepełnosprawnością:
- w dni powszednie 7:00 - 17:00
- w soboty, niedziele i święta 9:00 - 17:00
Tel. +48 58 623 50 78 +48 507 499 911
Realizacja przewozów:
- w dni powszednie 7:00 - 19:00
- w soboty, niedziele i święta 9:00 - 18:00
Wyciąg z Zarządzenia nr 6689/23/VIII/M Prezydenta Miasta Gdyni z 22 sierpnia 2023 r.
PRZEWÓZ MINIBUSAMI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
§24
- Minibusy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością wykonują przewozy tych osób w ramach gminnych przewozów pasażerskich organizowanych przez ZKM w Gdyni na obszarze gmin uczestniczących w MZKZG.
- Do korzystania z przewozów minibusem przystosowanym do przewozu osób z niepełnosprawnością w kursach rozpoczynających się lub kończących w Gdyni uprawnione są zamieszkałe w Gdyni osoby z niepełnosprawnością – na podstawie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
- Uprawnionymi do przeprowadzania kontroli spełniania, opisanych w ust. 2, warunków korzystania z przewozu minibusami tj. kontroli dokumentów potwierdzających niepełnosprawność oraz fakt zamieszkania na terenie Gdyni, są dyspozytorzy Dyspozytorni Obsługi Komunikacyjnej Osób Z Niepełnosprawnością ZKM w Gdyni oraz kierowcy minibusów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością, wykonujący przewozy na podstawie umów zawartych z Gminą Miasto Gdynia – ZKM w Gdyni.
- Jeżeli żadna z osób uprawnionych opisanych w ust. 2 nie złożyła zamówienia na przewóz minibusem przystosowanym do przewozu osób z niepełnosprawnością, do przewozu tymi minibusami – w kursach rozpoczynających się lub kończących w Gdyni – uprawnione są osoby z niepełnosprawnością, które nie mieszkają w Gdyni, a które poruszają się na wózku inwalidzkim – na podstawie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
- Przewozy minibusami przystosowanymi do przewozu osób z niepełnosprawnością są wykonywane z zachowaniem następujących zasad pierwszeństwa:
-
- dzieci i młodzież z niepełnosprawnością w kursach związanych z nauką szkolną, uczęszczające do publicznych szkół podstawowych, a w szczególności osoby poruszające się na wózkach oraz nieposiadające bezpośredniego połączenia między miejscem zamieszkania a miejscem nauki linią autobusową lub trolejbusową obsługiwaną przez pojazdy niskopodłogowe;
- uczniowie z niepełnosprawnością uczęszczający do szkół ponadpodstawowych oraz studenci, w kursach związanych z nauką szkolną, a w szczególności osoby poruszające się na wózkach oraz nieposiadające bezpośredniego połączenia między miejscem zamieszkania a miejscem nauki linią autobusową lub trolejbusową obsługiwaną przez pojazdy niskopodłogowe;
- uczęszczające na rehabilitację dzieci i młodzież z niepełnosprawnością do 16 roku życia, a w szczególności osoby poruszające się na wózkach oraz nieposiadające bezpośredniego połączenia między miejscem zamieszkania a miejscem rehabilitacji linią autobusową lub trolejbusową obsługiwaną przez pojazdy niskopodłogowe;
- uczęszczające na rehabilitację osoby z niepełnosprawnością o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a w szczególności osoby poruszające się na wózkach oraz nieposiadające bezpośredniego połączenia między miejscem zamieszkania a miejscem rehabilitacji linią autobusową lub trolejbusową obsługiwaną przez pojazdy niskopodłogowe;
- osoby z niepełnosprawnością poruszające się na wózkach inwalidzkich o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- pozostałe osoby z niepełnosprawnością o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w szczególności z tytułu upośledzenia narządu ruchu, narządu wzroku, upośledzenia umysłowego oraz chorób neurologicznych i dzieci do lat 7.
- Ramowy harmonogram przewozów regularnych do publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zgodnie z zasadami pierwszeństwa opisanymi w ust. 5, ustalany jest przez ZKM w Gdyni na początku każdego semestru szkolnego. W oparciu o ten harmonogram przewozów przyjmowane są zamówienia na stałe przewozy pozaszkolne i przewozy incydentalne. Dopuszcza się zmiany harmonogramu przewozów regularnych w trakcie semestru szkolnego, z uwagi na zmiany indywidualnego planu zajęć szkolnych. Zmiany takie dokonywane są przez ZKM w Gdyni z uwzględnieniem aktualnych możliwości przewozowych, tj. są one wprowadzane do harmonogramu wtedy gdy zmiana taka nie koliduje z już przyjętymi szkolnymi oraz pozaszkolnymi przewozami regularnymi.
§25
- Z tytułu przewozu minibusem przystosowanym do przewozu osób z niepełnosprawnością pobierane są opłaty w wysokości wskazanej w załączniku Nr 2 do niniejszego zarządzenia.
- Opłata za postój w trakcie przewozu minibusem przystosowanym do przewozu osób z niepełnosprawnością określona jest w załączniku Nr 2 do niniejszego zarządzenia.
- W sytuacji rezygnacji z zamówionego wcześniej przewozu minibusem przystosowanym do przewozu osób z niepełnosprawnością pobierana jest opłata w wysokości określonej w załączniku Nr 2 do niniejszego zarządzenia.
- Do przejazdów bezpłatnych minibusem przystosowanym do przewozu osób z niepełnosprawnością uprawnieni są:
-
- dzieci do lat 7 z niepełnosprawnością – na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej;
- dzieci i młodzież z niepełnosprawnością zamieszkałe w Gdyni, w okresie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki – na podstawie legitymacji szkolnej dla uczniów niepełnosprawnych dziecka zgodnych z aktualnymi wzorami druków MEN i MKiDN albo zaświadczenia o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.