Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, ul. Zakręt do Oksywia 10

bip
Strona główna ZKM

Centrala Nadzoru i Regulacji Ruchu

Centrala Nadzoru i Regulacji Ruchu

Aktualizacja: 18.11.2024 13:03

Centrala Nadzoru i Regulacji Ruchu

Centrala Nadzoru i Regulacji Ruchu ZKM w Gdyni pracuje całodobowo. Jej głównym zadaniem jest bieżący nadzór nad funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, kontrola, oraz w przypadku wystąpienia zakłóceń, regulacja ruchu pojazdów na liniach komunikacyjnych.

 

Najważniejszym elementem systemu nadzoru i regulacji ruchu jest zlokalizowana w Gdyni, przy ul. 10 Lutego 24, CNiRR ZKM w Gdyni. Przebywający w nim dyspozytor oraz kontrolerzy ruchu pozostają w ciągłej łączności radiowej z wyposażonymi w radiotelefony pojazdami komunikacji miejskiej, pojazdami nadzoru ruchu, firmami przewozowymi oraz ze służbami ratowniczymi, wchodzącymi w skład Gdyńskiego Zintegrowanego Systemu Ratownictwa. 

 

CNiRR udziela informacji telefonicznej o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, a także prowadzi Biuro Rzeczy Znalezionych w pojazdach komunikacji miejskiej,
pod numerem telefonu: +48 695 174 194

Kontrolerzy ruchu na bieżąco monitorują funkcjonowanie komunikacji i - w razie jakichkolwiek zakłóceń w realizacji rozkładów jazdy - prowadzą regulację ruchu pojazdów. System nadzoru i regulacji ruchu, wchodzący w skład systemu Tristar, daje możliwość aktywnej kontroli zgodności funkcjonowania z rozkładem jazdy większości linii gdyńskiej komunikacji, dzięki czemu w większym stopniu spełniane są najważniejsze dla pasażerów postulaty przewozowe - punktualności, częstotliwości i niezawodności. Co najważniejsze, w razie jakichkolwiek zakłóceń w ruchu (spowodowanych kolizjami, wypadkami, awariami infrastruktury miejskiej, itp.), ewentualna decyzja o zmianie trasy linii lub też o wprowadzeniu do jej obsługi dodatkowej liczby pojazdów, zapada praktycznie w momencie wystąpienia zakłócenia.

 

Uzupełnieniem działań Centrali Ruchu są patrole samochodowe.

Inspektorzy Centrali Nadzoru i Regulacji Ruchu

Zmotoryzowani Inspektorzy Nadzoru Ruchu kontrolują stan techniczny, eksploatacyjny i estetyczny pojazdów, sprawność kasowników, prawidłowość oznakowania pojazdów i przygotowanie kierowców do pracy (posiadanie karnetów, badanie trzeźwości). Rolą inspektorów jest także obsługa kolizji i wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej oraz zabezpieczanie miejsc uszkodzeń i zerwań sieci trakcyjnej.

 

CNiRR prowadzi również ukryte obserwacje funkcjonowania komunikacji miejskiej. Mają one na celu ujawnienie wszelkich nieprawidłowości w obsłudze linii. Przedmiotem obserwacji jest także oznakowanie liniowe oraz przestrzeganie zasad wcześniejszego podstawiania na przystanki początkowe. Wyniki obserwacji są następnie przetwarzane. W przypadku stwierdzenia zawinionych przez firmy przewozowe uchybień w realizacji rozkładów jazdy, nakłada się na nie przewidziane w umowach kary.

Przykładowe uchybienia podlegające karom:

  • niewykonanie kursu
  • przyspieszenie w stosunku do rozkładu jazdy: 
     – w odjazdach z przystanków początkowych i pośrednich wyszczególnionych w rozkładzie jazdy kierowcy
     – w przyjazdach na przystanki końcowe
  • zawinione opóźnienie przy rozpoczynaniu kursu
  • palenie przez kierowcę tytoniu w pojeździe

 

Do zadań CNiRR, poza wymienionymi wyżej, należą ponadto:

  • rozliczanie wykonania usług przez operatorów
  • kontrola czystości przystanków
  • udzielanie odpowiedzi na skargi pasażerów
  • kompleksowe kontrole estetyki pojazdów i wyrywkowe kontrole stanu technicznego pojazdów na niezależnej stacji diagnostycznej

 

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności